book1
چیدمان نقشه در GIS- قسمت دوم

چیدمان نقشه در GIS- قسمت دوم

نوشته شده در کلیات و تعاریف 313 بدون نظر

1) عناصر نقشه:

الف: اندازه و شکل ناحیه

اندازه نقشه به مقیاس بستگی دارد. در حقیقت مقیاس نقشه در درجه اول اندازه و ابعاد نقشه را مشخص می کند. در برخی موارداندازه کاغذی که برای خروجی نهایی (مثل A3 یاA4   ) در نظر گرفته شده ، اندازه نقشه را مشخص می کند.

ب: چهارچوب

معمولا اطراف نقشه به وسیله یک کادر با چهارچوب مشخص و محدود می گردد. چهرچوب می تواند مربع ، مستطیل یا یک شکل نا منظم باشد

ج: اطلاعات حاشیه ای

همه اطلاعاتی  که به کاربر این توانایی را می دهد تا بتواند به اطلاعات داخل نقشه ها پی ببرد ، اطلاعات حاشیه ای گفته می شود (مانند: راهنمای نقشه ، نام موسسه، سال چاپ، شماره نقشه، سیستم تصویر و…..)

د: نمادها، متون و رنگ ها

طراحی نمادها و علائم به نوع نقشه مربوط می شود. استفاده از سمبل های مناسب سبب می شود که جرئیات نقشه بهتر نمایش داده شود. انواع رنگ ها و فونت ها برای طراحی مناسب تر و استفاده بهتر کاربر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. جای گذاری متون از مواردی است که در چیدمان نقشه موثر است. چنانچه متنی وجود داشته باشد، باید آن را در جایی از نقشه قرار داد که به گویاتر شدن آن کمک کرده و در عین حال نقشه را از حالت قرینه خارج نسازد.

2)ویژگی های کارکردی

الف: هدف نقشه و محتوای آن

به طور کلی باید به این نکته توجه نمود که عموما نقشه برای کدام گروه از استفاده کنندگان تهیه می شود و چه مقدار اطلاعات در هر واحد از ناحیه به نمایش در می آید؟

ب: مقیاس و دقت نقشه

هدف نقشه و میزان اطلاعاتی که قرار است بر روی نقشه موضوعی نمایش داده شود در انتخاب مقیاس موثر است. در عین حال، دقت نقشه نیز  به مقیاس نقشه وابسته است.

ج: سیستم مرجع مورد استفاده

چنین اطلاعاتی شناسنامه نقشه بوده و اطلاعات تالیفی نقشه را به کاربر ارائه میدهند.

3)ویژگی های تحمیلی

الف: تولید

بدیهی است، تکنولوژی مورد استفاده، ابزار و وسایل در دسترس برای تولید یک نقشه در مراحل مختلف، مانند کارتوگرافی، لیتوگرافی و چاپ در طراحی چیدمان نقشه تاثیر گذار می باشند.

ب: کاربرد نقشه

نیازهای کاربران مانند اندازه نقشه چاپ شده، تراکم اطلاعات نمایش داده شده، تعداد زبان مورد استفاده و… همه درچیدمان نقشه موثر می باشند.

3)ویژگی های زیبایی شناختی

الف: مد

به طور کلی در تاریخ تهیه نقشه، توجه به مد وجود داشته است. اما بین همه کارتوگراف ها و تهیه کنندگان نقشه این توجه یکسان نبوده است.

ب: سلیقه

آنچه مسلم است سلیقه افراد  از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و این در طراحی چیدمان نقشه تاثیر بسزایی دارد. نقشه ای که خوب طراحی شده باشد و اجرا آن در جای مناسب قرار داشته باشد توجه کارب را به خود جلب می کند.

 

کتاب آموزشGIS ,کتاب آموزش کاربردی Arc GIS  10.3(مقدماتی)٬ کتاب آموزش کاربردی Arc GIS (مقدماتی)، کتاب GIS،آموزش GIS٬ آموزش کاربردی GIS٬ دانلود آموزش GIS,دانلود کتاب GIS10.3٬ کتاب GIS10.3٬ کتاب GIS10.3 مقدماتی٬ کتاب GIS10.3 پیشرفته, کتاب پیشرفته GIS , فیلم GIS , دانلود کتاب GIS , دانلود فیلم GIS ,کتاب مکان یابی, مکان یابی با AHP , ژئورفرنس کردن یا زمین مرجع کردن,   استفاده از GPS در GIS ,  Geodatabase , استفاده از لایه های CAD و DGN در GIS , مراحل نصب نرم افزار Arc GIS10.3 , ساخت نقشه و ارایه آن برای چاپ, Google earth , Shape file  , سیستم تصویر , دستگاه مختصات جغرافیایی, سیستم تصویر جهانی مرکاتور جانبی (UTM) , انواع فرمت های GIS , مراحل انجام یک پروژه در GIS , مدل ارتفاعی در سه فرمت TIN Raster,  , Terrain , مدل رقومی ارتفاع, تفاوت DEM، DTM، DSM , سه بعدی کردن لایه های وکتوری و ایجاد پروفیل , Spatial Analyst , نقشه ی شیب, نقشه ی جهت شیب, خطوط تراز, نقشه سایه روشن, نقشه ی Cut/Fill , درون یابی, روش IDW , روش SPLINE , روش KRIGING , نقشه ی کاربری اراضی, تهیه نقشه کاربری اراضی در Arc MAP , شاخص NDVI چیست, محاسبه شاخص پوشش گیاهی, محاسبه ی شاخص پوشش گیاهی در Arc MAP , مدل سازی با Model Builder , روابط توپولوژیک در GIS , نرم افزار Arc Scene , ساخت انیمیشن از لایه های سه بعدی, Arc Hydro  , Arc scan , فرایند تحلیل سلسله مراتبی, فرایند اجرای یک پروژه ی مکان یابی دفن پسماند در GIS با روش AHP , آموزش gis در شیراز , آموزش gis در بوشهر, آموزش gis در بندرعباس, آموزش gis در تهران, آموزش gis در یزد, آموزش gis در تهران, آموزش gis در اصفهان, آموزش gis در یاسوج, آموزش gis در اهواز,فیلم آموزشی gis,کتاب آموزشی gis,جزوه کاربردی آموزش gis,دوره gis,کلاس gis,کارگاه gis,دکتر سعید جوی زاده,تدریس خصوصی gis,موسسه gis, آموزش gis در کرمان , روش تحقیق و آمار  ,آموزش AHP ,مکان یابی با GIS  ,آموزش Google earth ,

آدرس آموزشگاه شیراز:

شیراز –خیابان برق، کوچه 1

تلفن تماس شیراز:

07132341477

09382252774

www.gisland.org

www.javizadeh.blogfa.com

sjavizadeh@yahoo.comبرچسبها:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان فلسطین - چهارراه حکیمی - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132320953-07132320721
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: sjavizadeh@yahoo.com