کاربرد GIS در ترافیک شهری

نوشته شده در کلیات و تعاریف 591 1 نظر

ترافیک علاوه بر اتلاف وقت، باعث بر هم خوردن وضعیت محیط زیست شهرها، ایجاد انواع آلودگی¬ها در سطح شهر و به طور کلی پایین آمدن کیفیت زندگی شهروندان می¬شود. در این میان ایجاد شهر الکترونیک می¬تواند نقش مهمی در کاهش سفرهای غیر ضروری و در نتیجه کاهش ترافیک شهری ایفا کند. در واقع شهر الکترونیک شهری است که اجرای اکثر فعالیت¬های آن از طریق امکانات مبتنی بر اینترنت و سیستم¬های الکترونیک امکان¬پذیر باشد.
استفاده از تکنولوژی GIS در مدیریت شهری در قالب شهر الکترونیک مطرح می¬شود. هدف از ایجاد سامانه اطلاعات مکانی(GIS) برای سامانه حمل و نقل شهری و ترافیک نیز تشکیل یک پایگاه اطلاعاتی مرتبط میان «اطلاعات حمل و نقل»( حجم ترافیک، محدودیت سرعت راه¬ها، محل وقوع تصادفات، ویژگی¬های هندسی راه، موقعیت تقاطع¬های چراغ¬دار و…) و «سامانه اطلاعات مکانی» است.
«GIS»، اطلاعات مختلف را به صورت یک لایه روی لایه¬های دیگر سوار می¬کند و یک تصویر با اطلاعات مختلف را به صورت تفکیک شده ارائه می¬دهد که این اطلاعات در زمینه¬های مختلف کاربردهای گسترده¬ای دارند. مهم¬ترین بخش این اطلاعات بررسی مسیرهای خیابان¬ها و بزرگراه¬های شلوغ در شهرهای پرجمعیت و حتی بررسی خطوط مترو و شناسایی ایستگاه¬های شلوغ آن و به طور کلی شناسایی تمام مسیرهای پر رفت و آمد و نیز مسیرهای خلوت برای ساماندهی وضعیت حمل و نقل و ترافیک است.
با استفاده از نقشه متوسط حجم تردد روزانه در معابر شهر، می¬توان وضعیت عبور و مرور وسایل نقلیه را مشخص کرد و با تحلیل این داده¬ها و اطلاعات می¬توان موقعیت مناسبی برای نصب سامانه-های هوشمند کنترل ترافیک مانند دوربین¬های کنترل ترافیک و تابلوهای پیام¬پذیر را به منظور کاهش تراکم و مدیریت ترافیک در معابر ایجاد کرد. برخی از کاربردهای GIS در حمل و نقل و ترافیک شهری عبارتند از:
الف: ایمنی راه ها
با استفاده از تجزیه و تحلیل داده¬ها در سیستم GIS می¬توان نقشه¬ها و نمودارهای مربوط به تصادف وسایل نقلیه و عابرین پیاده را تهیه و به منظور علامت¬گذاری افقی و عمودی راه¬ها، امکانات روشنایی و وضعیت پیاده¬روها در مناطق حادثه خیز اقدامات اساسی را انجام داد.
ب: سیستم های هوشمند حمل و نقل
سیستم هوشمند حمل و نقل مجموعه¬ای از به کارگیری فناوری¬های روز نظیر دوربین¬های دیجیتال، سیستم¬های موقعیت¬یاب GPS و الگوریتم¬های هوشمند و سیستم¬های GIS است که امروزه راه-کارهایی را برای بهبود وضعیت ترافیک، افزایش ایمنی و کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا فراهم می¬آورد.
از آنجا که نیاز اصلی مدیریت هوشمند ترافیک گردآوری داده¬هایی با دقت و کیفیت مناسب و در شرایط ترافیکی گوناگون برای تولید اطلاعات ترافیکی آنی است، GIS می¬تواند امکان جمع¬آوری، تحلیل و ارائه¬ی داده¬های مکانی توزیع یافته مرتبط با مدیریت هوشمند ترافیک را برای کاربران فراهم کند. همچنین با استفاده از GIS می¬توان تعداد و محل دوربین¬های کنترل ترافیک و تابلوهای پیام¬پذیر را با تحلیل داده¬های حجم تردد مشخص کرد.
ج: زمان بندی چراغ های راهنما
با ایجاد ارتباط هم¬زمان میان سیستم های هوشمند شمارش وسایل نقلیه در تقاطع ها با پایگاه اطلاعات GIS که ارائه¬دهنده اطلاعات وضعیت هندسی راه¬ها مانند فاصله تقاطع¬ها و عرض راه ها است، می توان زمان بندی هم‌زمان چراغ‌های راهنمایی تقاطع ها را به بهترین وجه انجام داد.
محاسبه زمان تاخیر در تقاطع¬های چراغ‌دار که خود از مهم‌ترین ارکان سامانه حمل و نقل و ترافیک شهری محسوب می¬شود، از آنجا که بر میزان وقت افراد، هزینه مصرف سوخت، آلودگی هوا و در کل بر هزینه استفاده از شبکه موثر می¬باشد در مطالعات ترافیک از جایگاه خاصی برخوردار است. بنابراین با استفاده از قابلیت¬های GIS می¬توان به محاسبه زمان تاخیر در تقاطع¬¬های چراغ¬دار و کاهش حجم ترافیک پرداخت

کلاس آموزشی gis  در بوشهر,آموزش gis  در شیراز,کلاس gis  در شیراز,  تدریس gis در شیراز, فیلم gis  در شیراز,جزوه gis در شیراز, دانلود کتاب gis در شیراز,تدریس خصوصی gis در شیراز ,تدریس خصوصی gis در اصفهان,تدریس خصوصی gis در تهران,تدریس خصوصی gis در بوشهر,تدریس خصوصی gis در کرمان,تدریس خصوصی gis در یزد,تدریس خصوصی gis در مشهد,تدریس خصوصی gis در بندرعباس,تدریس خصوصی gis در خرم آباد,تدریس خصوصی gis در یاسوج,تدریس خصوصی gis در شهرکرد,تدریس خصوصی gis در تبریز,تدریس خصوصی gis در یزد,تدریس خصوصی gis در زاهدان,تدریس خصوصی gis در ساری,تدریس خصوصی gis در رشت, تدریس خصوصی gis در بیرجند, ,آموزش gis  در شیراز,آموزش gis  در بوشهر ,آموزش gis  در اصفهان,آموزش gis  در بیرجند, ,آموزش gis  درکرمان, ,آموزش gis  دربندر عباس ,آموزش gis  در ساری,آموزش gis  در گرگان,آموزش gis  در مشهد,آموزش gis  درتهران ,آموزش gis  در یزد, آموزش gis  درشهرکرد ,آموزش gis  در دزفول,کلاس gis  در بوشهر,  کلاس gis  دراصفهان,  کلاس gis  در تهران,  کلاس gis  در گرگان,  کلاس gis  در بندرعباس,  کلاس gis  در کرمان,  کلاس gis  در اهواز,  کلاس gis  در سنندج,  کلاس gis  درتبریز,  کلاس gis  در یزد,  کلاس gis  دربوشهر,  کلاس gis  در شهرکرد,  کلاس gis  در خرم آباد,  دانلود کتاب gis در تهران, دانلود کتاب gis در اصفهان, دانلود کتاب gis در شهرکرد, دانلود کتاب gis در سنندج, دانلود کتاب gis در یزد, دانلود کتاب gis در ساری, دانلود کتاب gis در همدان, دانلود کتاب gis در ملایر, دانلود کتاب gis در رشت, دانلود کتاب gis در مشهد, دانلود کتاب gis در سمنان, دانلود کتاب gis در بندرعباس,جزوه gis در اصفهان, جزوه gis در تهران, جزوه gis در شهرکرد, جزوه gis در خرم آباد, جزوه gis در ساری, جزوه gis در یزد, جزوه gis در بوشهر, جزوه gis در همدان, جزوه gis در کرمان, جزوه gis در اهواز, جزوه gis در سمنان, جزوه gis در رشت, جزوه gis در زاهدان, جزوه gis در تبریز, جزوه gis درگرگان, جزوه gis در تربت حیدریه,

 

موسسه علمی – تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل

زیر نظر اساتید مجرب

همراه با کارهای عملی و بصورت پروژه

برگزاری دوره های اموزشی سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)

– دوره جامع GIS مقدماتی و پیشرفته

-دوره مکان یابی در GIS با AHP

-دوره جامع آموزش آمار فضایی با GIS وGeoda

-دوره آموزشی Google earth

-دوره آموزشی کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) در مخاطرات اقلیمی و بلایای طبیعی

-دوره آموزشی زمین آمار با GIS

-دوره آموزشی Network analyst

-دوره اموزشی انجام 10 پروژه در GIS

-مشاوره پایان نامه های مرتبط با سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)

-دوره آموزشی مقاله نویسی ISI ویژه دانشجویان سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) وسنجش از دور(RS)

-برگزاری کلاس های خصوصی GIS

-برگزاری کارگاه های 2 روزه و هفت روزه GIS در شهر و دانشگاه شما

آدرس آموزشگاه شیراز:

شیراز –خیابان برق، کوچه 1

تلفن تماس شیراز:

07132341477

09382252774

www.gisland.org

www.javizadeh.blogfa.com

sjavizadeh@yahoo.com

 

 نظرات (1)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان فلسطین - چهارراه حکیمی - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132320953-07132320721
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: sjavizadeh@yahoo.com