• MMMM

کتابخانه ها و APIهای متن باز در GIS – بخش اول (GDAL/OGR)

نوشته شده در کلیات و تعاریف 251 1 نظر

در دنیای متن باز کتابخانه ها، API ها، چارچوب ها (Frameworks) و اجزای نرم افزاری نقش اساسی را ایفا می کنند زیرا که کاربران را قادر می سازند تا با استفاده از آن ها و ترکیب با یکدیگر نرم افزار های کاربردی پیچیده ای را توسعه دهند. این مطلب بویژه در حوزه سیستم های اطلاعات مکانی صادق است. از آنجا که بسیاری از تجزیه و تحلیل های پیچیده خود از الگوریتم های پایه نشات گرفته اند، در نتیجه پیاده سازی این الگوریتم ها و عملکردهای مبنایی عامل مهمی در رشد نرم افزارهای متن باز در این حوزه به شمار می آید.

از طرفی این بسته های نرم افزاری پایه حلقه مفقوده ارتباطات نرم افزاری هستند به طوری که پیاده سازی و توسعه کارآمد آن ها، موجبات یکپارچه سازی و مجتمع سازی نرم افزارهای پیچیده تر -ساخته شده بر روی آن ها- را فراهم می آورد.

با توجه به هدف GIS و زمینه کاربرد آن کتابخانه ها، چارچوب ها و API های متنوعی در حوزه سیستم های اطلاعات مکانی موجود است. کاربرد این دسته نرم افزارها در بخش های مختلفی از قبیل دسترسی به داده ها، تبدیلات فرمت، تبدیلات سیستم تصویر، پیاده سازی تحلیل های مکانی – چه تحلیل های پایه و چه تحلیل های پیشرفته- برای هر دو گونه داده های برداری و رستر، ایجاد یک API یا چارچوب منسجم برای توسعه سیستم های GIS سفارشی می باشد. این گونه نرم افزارها یا خود به تنهایی قابل اجرا و استفاده هستند (به طور مثال برای تبدیل فرمت داده ها) و یا جهت اجرا متکی به دیگر نرم افزارها می باشند (به طور مثال افزودن تحلیل مسیریابی به پایگاه داده مکانی).

در ادامه مهمترین و پرکاربردترین نرم افزار های این دسته را مورد بررسی قرار خواهیم داد. گستردگی و تنوع بسیار در نرم افزارهای این گروه به همراه وجود بسیاری نرم افزارهای با اهداف خاص فردی و سازمانی موجب شده است تا آن هایی مورد انتخاب قرار گیرند که از ثبات لازم در توسعه و طول عمر مناسبی برخوردار بوده و در طول زمان نیاز کاربران را به بهترین وجه پاسخ داده اند.

GDAL/OGR GDAL/OGR (Geospatial Data Abstraction Library)

یک کتابخانه برای دستیابی به انواع فرمت های رستر/ برداری و انجام تبدیلات بین آن ها بر پایه مجوز X/MIT است. این کتابخانه با زبان C++ و در ابتدا توسط Frank Warmerdam نوشته شده و در بسیاری از نرم افزارهای متن باز و تجاری مانند GRASS، UMN MapServer، QGIS، ILWIS و ArcGIS استفاده شده است.

به همراه GDAL ابزارهایی برای تبدیل فرمت، رسترسازی (Rasterization)، تبدیل مختصات، گزارشگیری از اطلاعات فایل ها، تولید منحنی میزان از روی DEM و موزاییک عرضه می شود. در مقایسه، OGR دارای ابزارهای کمتری جهت تبدیل فرمت، گرفتن اطلاعات و تولید tileindex است.

آموزش دوره جامع GIS در شیراز و تهران

موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل

همراه با فیلم و کتابچه

با متد آسان و کاربردی

با رویکرد پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

مدرس:

دکتر جوی زاده

آدرس آموزشگاه شیراز:

شیراز –خیابان برق، کوچه 1

تلفن تماس شیراز:

07132341477

09382252774

www.gisland.org

www.javizadeh.blogfa.com

sjavizadeh@yahoo.comنظرات (1)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان فلسطین - چهارراه حکیمی - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132320953-07132320721
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: sjavizadeh@yahoo.com